Czym jest periodontologia?

periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia. To jednostki chorobowe, w których zaatakowane są tkanki podporowe zębów, które utrzymują je w zębodołach. Obecnie są one coraz bardziej rozpowszechnione. Zalicza się je niekiedy już do grupy chorób społecznych.

Przyzębie to składowa narządu żucia. Dzieli się na przyzębie brzeżne i wierzchołkowe. W jego skład wchodzą tkanki otaczające szyjkę zęba – dziąsło, ozębna, okostna oraz kość wyrostka zębodołowego czy cement korzeniowy. Zdrowe dziąsło jest bladoróżowe i sięga do szyjki zęba, nie odsłaniając cementu korzeniowego. Obecnie problem ten dotyka jednak coraz większej liczby osób.

Choroby przyzębia, które leczy periodontolog to przewlekłe procesy patologiczne, w tym głównie zapalenia. Wyróżnia się przy tym zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Dotyczą one tkanek głębiej położonych, w tym również kości wyrostka zębodołowego szczęk. W chorobach tego rodzaju zdecydowanie najważniejszym czynnikiem etiologicznym jest niesystematyczna i nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Jednak to nie wszystko. Chorobom przyzębia sprzyjają również i inne czynniki, m.in. awitaminoza, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, bruksizm (nawykowe zgrzytanie zębami), zaburzenia hormonalne, zaburzenia ogólnoustrojowe (m.in. cukrzyca), nieprawidłowa dieta, a także liczne nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne czy zaburzenia wydzielania śliny.

Choroby przyzębia dotykają coraz większą liczbę osób. Dlatego też niekiedy zalicza się je do chorób cywilizacyjnych. Konieczna jest więc odpowiednia higiena zębów.

Źródla:

  1.  http://www.dentestetica.pl/leczenie/choroby-dziasel-periodontologia
  2.  https://pl.wikipedia.org/wiki/Periodontologia