Diatermia krótkofalowa

Diatermia krótkofalowa jest zabiegiem z zakresu fizykoterapii polegającym na podgrzaniu tkanek pod wpływem działania pola elektrycznego lub magnetycznego. Zabieg jest od lat z powodzeniem stosowany w rehabilitacji, szczególnie w terapii podostrych i przewlekłych stanów zapalnych.

Rodzaje diatermii

W zależności od zastosowanego rodzaju pola, wyróżnia się dwie metody diatermii krótkofalowej:

Diatermia kondensatorowa

W pierwszej metodzie, chora tkanka bądź narząd poddawany jest na działanie pola elektrycznego o dużej częstotliwości, wytwarzanego między dwiema elektrodami kondensatora. W metodzie tej ogrzewane są głównie tkanki płytko położone – tkanka tłuszczowa. Wynika to z jej słabszego ukrwienia i mniejszej przewodności cieplnej w stosunku do np. tkanki mięśniowej.

Diatermia indukcyjna

Jeśli chodzi o metodę indukcyjną, to wykorzystuje ona pole magnetyczne, wokół którego zgodnie z prawami Maxwella powstaje wirowe pole elektryczne. Indukuje ono powstawanie energii cieplnej, głównie w tkankach głębiej położonych m.in. mięśniach.

Oddziaływanie na organizm

Diatermia krótkofalowa wywołuje efekt termiczny poprzez generowanie endogennego ciepła. W przeciwieństwie do innych zabiegów z zakresu fizykoterapii energii cieplna, która wykazuje działanie lecznicze, generowania jest bezpośrednio wewnątrz tkanek organizmu. Efekt termiczny diatermii wynika z absorpcji przez tkanki energii pochodzącej z fal elektromagnetycznych. Podwyższenie temperatury powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie przyspieszenie przemiany materii i polepszenie ukrwienia. Poza tym energia cieplna generowana podczas zabiegu wywołuje również:

– zmniejszenia napięcia mięśniowego

– zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz stanów zapalnych

– zwiększenie ruchomości stawów

– wzrost elastyczności: skóry, tkanki mięśniowej, ścięgien, więzadeł, torebki stawowej

– zmniejszenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej

Zastosowanie

Diatermia krótkofalowa znalazła szerokie zastosowanie w fizjoterapii. Stosowana jest głównie w następujących schorzeniach:

– podostre i przewlekłe stany zapalne szczególnie w obrębie układu mięśniowo-stawowego

– nerwobóle różnego pochodzenia

– choroby zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa

– odmrożenia

– stany pourazowe

Przeciwskazania

Przeciwskazaniem do zastosowania zabiegu diatermii krótkofalowej są następujące stany:

– nowotwory

– ciąża

– epilepsja

– zakrzepowe zapalenie żył

– stany zapalne w ostrej fazie

– rozrusznik serca

– stany z wysoką gorączką

– gruźlica płuc

– wszczepione metale

Aparaty

Słowo diatermia pochodzi z języka greckiego, mianowicie: dia oznacza przez, natomiast therem to ciepło. Czynnikiem fizycznym, który działa leczniczo jest energia cieplna generowana bezpośrednio w tkankach. Diatermia krótkofalowa znalazła szczególnie szerokie zastosowanie w rehabilitacji medycznej. Pozwala na szybszy powrót do sprawności po różnego rodzaju urazach układu ruchu, zmniejsza dolegliwości bólowe w przypadku schorzeń ścięgien i tkanek okołostawowych. Ponadto pomaga w przewlekłych postaciach reumatoidalnego zapalenia stawów.

Obecnie aparaty dostępne na rynku przeznaczone do zabiegów diatermii są wyposażone w gotowe programy terapeutyczne, które można indywidualnie dopasować do pacjenta. Posiadają kanały zarówno do metody kondensatorowej (pole elektryczne) jak i indukcyjnej (pole magnetyczne). Pozwalają na prace w trybie ciągłym oraz impulsowym. Wysoka moc oraz płynna regulacja są gwarancją komfortowego i sprawnie przeprowadzonego zabiegu. Aparaty do diatermii zwykle są mobilne, dzięki zamontowanym kółkom oraz nie zajmują dużo miejsca w gabinecie. Ponadto zwykle do aparatu dołączona jest zestaw różnych aplikatorów, dzięki czemu zabieg można dostosować do różnych partii ciała.

Na co zwrócić uwagę przed zabiegiem? Przede wszystkim należy odsłonić partię ciała, która ma zostać poddana zabiegowi. Należy usunąć wszelkie metalowe przedmioty, głównie biżuterię. Skóra w miejscu zabiegu powinna być sucha oraz pozbawiona patologicznych zmian w postaci: ropni, ostrych stanów zapalnych, owrzodzeń.

Jednymi z najpopularniejszych aparatów do diatermii krótkofalowej są:

– Aparat do diatermii krótkofalowej Thermatur 200

– Aparat do terapii mikrofalowej Thermatur M250

– Dwukanałowy aparat do diatermii Thermo 500

– Diatermia Mikrofalowa BTL-21

– Diatermia krótkofalowa BTL-6000 Shortwave 400 (terapuls)