Nieswoiste zapalenie jelit

Choroba Leśniowskiego-Crohna polega na przewlekłym stanie zapalnym w przewodzie pokarmowym – najczęściej dotyczy ściany końca jelit cienkiego i początku jelita grubego choć może rozpoczynać się już w jamie ustnej.
Chorzy skarżą się między innymi na bole brzucha, stany gorączkowe, spadek masy ciała, biegunki, zaburzenia łaknienia. Chorobie towarzyszą także ropnie o wrzody w okolicach odbytu.
W przypadku, kiedy choroba dotyczy dzieci zaobserwowano objawy takie jak zaburzenia wzrostu, a u dziewczynek zaburzenia cyklu miesiączkowego. Przebieg bywa bardzo gwałtowny co powoduje, że chorobę Crohna początkowo myli się z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Diagnoza
Wykrycie tego schorzenia nie jest możliwe podczas jednego badania. Osoby, u których występują opisane objawy powinny udać się na oddział szpitalny i poddać kompleksowej diagnostyce. W celu rozpoznania choroby Leśniewskiego-Crohna należy wykonać badanie endoskopowe, radiologiczne, USG, tomografię jamy brzusznej, a także badanie histopatologiczne pobranego wycinka jelita. Dopiero po zestawieniu wyników wszystkich badań lekarz może postawić właściwą diagnozę.

Leczenie
Ponieważ przyczyny choroby są niewyjaśnione nie ma opracowanego skutecznego leku. Leczenie polega właściwie na eliminowaniu objawów, „zaleczaniu” nawracających stanów zapalnych oraz zapewnieniu odpowiedniego tempa wzrostu najmłodszych chorych. W wyniku terapii udaje się niekiedy osiągnąć nawet kilkuletni stan remisji, jednak choroba objawy mogą powrócić.
Terapia oparta jest na lekach przeciwzapalnych i sterydowych. Rzadziej, ze względu na ryzyko powikłań, nieswoiste zapalenie jelit leczy się operacyjnie.